Titulní obrázek


Toyota musí zaplatit v USA rekordní pokutu

Japonská Toyota musí nyní zaplatit velkou pokutu ve výši 17,35 milionu dolařů, tedy přes 330 milionů korun. Důvodem je pozdní hlášení o bezpečnostních závadách a průtahy při svolávání vozů k opravám.

Jde o největší civilní pokutu, jakou kdy měla některá automobilka v souvislosti s pochybeními při svolávání vozů zaplatit americkému Národnímu úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA). Je to rovněž nejvyšší možná pokuta povolená zákonem.

Toyota je podle agentury AP ve Spojených státech kvůli podobným pochybením pokutována již počtvrté za uplynulé dva roky. Pokuta nicméně představuje pouhý zlomek zisků automobilky, která za samotné třetí čtvrtletí vydělala 3,2 miliardy dolarů.

Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.

Toyota se zaplacením pokuty souhlasila, aniž by přiznala porušení zákona. Slíbila rovněž, že posílí mechanismy pro sběr a hodnocení údajů, aby zajistila včasná opatření. V uplynulých letech byla nucena svolat miliony vozů kvůli různým problémům, včetně nechtěného zrychlování automobilů. To mělo negativní dopad na její pověst výrobce kvalitních a spolehlivých vozů.