Titulní obrázek


Polární Toyota Hilux je ve skvělé formě

Již přes 9.500 kilometrů dokázaly ujet upravené pick-upy HiluxToyota určeny pro expedici po Antarktidě. Automobil už však zvládl v minulosti dojet na oba póly.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Během polární výpravy nebyly použity sériové Hiluxy, nýbrž automobily upravené islandskou společností Arctic Trucks. Dva z deseti vozů byly ve speciální verzi 6x6. Automobily však používaly jen minimálně upravenou standardní převodovku a turbodiesel 3,0 D-4D. Kvůli extrémním podmínkám, které na Antarktidě panují (teploty zde mohou například dosáhnout hodnoty -50 °C), bylo do palivových nádrží tankováno vysoce kvalitní palivo Jet A-1, běžně určené pro proudové motory dopravních letadel. Každý z deseti speciálních Hiluxů během čtyřměsíční cesty ujel asi 9.500 kilometrů.

Expediční tým s vozy jezdil od loňského listopadu do letošního února. Toyoty rovněž pomáhaly při stavbě expedičního skladu paliva a instalaci meteorologické stanice, sloužily také jako podpora závodníků během lyžařského závodu. Mezi nezbytnými úpravami aut nechyběla montáž jeřábu, který byl určen na zvedání těžkého nákladu, a 280litrové palivové nádrže. Šestikolové Hiluxy měly dokonce nádrže o objemu 800 litrů. Japonsko-islandské automobily byly rovněž vybaveny zesíleným zavěšením a hnacím ústrojím, převodovka měla kratší převody. Extra velké pneumatiky byly plněné nízkým tlakem 2,0 až 3,0 psi. Islandská firma Arctic Trucks se zabývá úpravou terénních vozidel do extrémních podmínek už od roku 1990.